statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Lecznicza nalewka z jarzębiny

Jarzębinę na nalewki należy zbierać po pierwszych przymrozkach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to owoce jarzębiny powinniśmy na noc zostawić w zamrażarce. A przepis na nalewkę jest bardzo prosty.

jarzebinowa

Do półlitrowej butelki wsypujemy jarzębinę do 1/2 wysokości. Zalewamy ją do pełna wódką. najlepiej taką o mocy 45%. Zakręcamy i zostawiamy na dwa tygodnie w ciepłym miejscu.

Po tym czasie zlewamy nastaw, ale jarzębinę zostawiamy w butelce. Ponownie zalewamy ją wódką i ostawiamy w to samo miejsce na dwa tygodnie. Uzyskany płyn przechowujemy w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Zobacz też: Nalewka z jarzębiny. Jarzębinówka

Kolejny etap to ponowne zlanie alkoholu i wyciśnięcie przez gazę jarzębiny. Oba płyny - ten uzyskany obecnie i dwa tygodnie wcześniej - łączymy. Dodajemy do niego 2-3 łyżki miodu akacjowego lub spadziowego rozpuszczonego w letniej wodzie. Wody wystarczy zaledwie pół szklanki.

Teraz wszystkie składniki mieszamy dokładnie i nalewkę wlewamy do butelek. Dla wzmocnienia smaku można dodać do niech jeszcze po kilka kropel cytryny. 

Zobacz też: Jak zrobić nalewkę z jarzębiny z winem

Niestety, tak przygotowana nalewka jarzębinowa powinna leżakować jeszcze przez rok. 

 

 

środa, 27 września 2017, piotras1011

Polecane wpisy

  • Nalewka tybetańska na czosnku

    Kuracja przeprowadzona za pomocą czosnkowej nalewki tybetańskiej podobno odmładza. Nawet jeśli w to nie wierzymy, to nalewkę warto zrobić bo na pewno uodparnia

  • Nalewka z tarniny dla cierpliwych

    Z przepisów na nalewkę z tarniny ten podany poniżej jest ciekawy co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze - w efekcie otrzymujemy bardzo mocną nalewkę. Po drugi

  • Nalewka pigwowa po francusku

    Ten przepis na nalewkę z pigwy jest stosunkowo prosty. Natomiast sposób przygotowania nalewki z pigwy po francusku jest niecodzienny. Otrzymany trunek nie jest

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: