statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Prosta nalewka jagodowa

Nalewka z czarnych jagód to typowo sezonowa nalewka. Jagody są jednak łatwo dostepnymi owocami, więc warto poświęcić nieco czasu na przygotoowanie trudnku. W zimowe wieczory będzie jak znalazł.

jagodowa

Do przygotowania nalewki z czarnych jagód potrzeba:

  • 1 kg czarnych jagód
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 0,4 kg cukru

Praca nad przygotowaniem nalewki jagodowej będzie przebiegała w kilku etapach. W pierwszym opłukane owoce wsypujemy do słoja. Zasypujemy je cukrem, przykrywamy gazą i odstawiamy w nasłonecznione miejsce codziennie mieszając. 

Na drugi etap czekamy dwa tygodnie. W tym czasie jagody puściły już sok. Dolewamy do słoja spirytus i odstawiamy go na miesiąc. Nie zapomnijmy słoja szczelnie zamknąć (już nie gazą), bo ulecą procenty. 

Zobacz też: Nalewka z czarnych jagód bez cukru

W trzecim etapie nabałaganimy nieco w kuchni. Zawartość słoja przelewamy przez gazę. Uzyskany płyn odstawiamy w osobnym naczyniu (dobrze zamkniętym). Jagody natomiast na nowo wsypujemy do słoja i zalewamy wódką. 

Na czwarty etap czekamy dwa tygodnie. Jagody dokładnie odciskamy przez sito. Uzyskany płyn łączymy z wcześniej uzyskanym spirytusem. Całość dokladnie filtrujemy i wlewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do piwnicy. Tam powinny leżakować jeszcze co najmniej pół roku. 

piątek, 08 lipca 2016, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: