statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z gruszek i pomarańczy

Przepis na nalewkę z gruszek i pomarańczy pozwala uzyskać trunek o niewielkie mocy ale wspaniałym aromacie. W tego typu słodkich trunkach gustują przede wszystkim panie, więc mały zapas nalewki gruszkowo-pomarańczowej na pewno się nie zmarnuje.

pomarańczowa

Do przygotowania nalewki potrzebne będzie:

  • 0,5 kg gruszek
  • 0,5 kg pomarańczy (bez skóry)
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 kg cukru

Z pomarańczy łatwo jest uzyskać sok, więc najpierw musimy go uzyskać z gruszek. Umyte gruszki kroimy w nieregularne kawałki i wrzucamy je do słoja. Zasypujemy je cukrem i odstawiamy w słoneczne miejsce nie zapominając każdego dnia by słojem wstrząsnąć. 

Gdy cukier się całkiem rozpuści a gruszki puszczą dostatecznie dużo soku, czyli mniej więcej po 7-10 dniach przystępujemy do następnego etapu. Dokładnie obieramy pomarańcze starając się by było jak najmniej białej błonki. Kawałki pomarańczy również kroimy w kostkę i dorzucamy je do słoja. Tym razem całość zalewamy wódką.

Zobacz też: Nalewka z gruszek dla wymagających

Tym razem słój odstawiamy w ciemne ale i chłodne miejsce. Nie musimy nim już często wstrząsać. Wystarczy raz na kilka dni.

Po miesiącu nastaw filtrujemy. Przelewamy do butelek, które szczelnie zamykamy. Wynosimy znów w chłodne i ciemne miejsce ale tym razem na pół roku. Dopiero po tym czasie możemy uznać nalewkę za gotową.

poniedziałek, 14 września 2015, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: