statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z czeremchy na koniaku

Przepis na nalewkę z czeremchy na koniaku przewidziany jest przede wszystkim dla osób, które lubią celebrować przygotowywanie nalewek. Nie oznacza to jednak, że czeremchowa jest trudna w wykonaniu. 

czeremchowa

Do przygotowania nalewki czeremchowej potrzeba:

  • 1 kg owoców czeremchy
  • koniaku
  • cukru

Przepis tę nalewkę z czeremchy nie ma jednoznacznie ustalonych proporcji. Wszystko zależy od wielkości naczynia i tego, czy lubimy trunki słodsze czy bardziej wytrawne.

Najwięcej zachodu będzie z przygotowaniem owców czeremchy. Przebrane, dojrzałe owoce powinniśmy najpierw wysuszyć. Przez pierwsze trzy dni na słońcu, a potem na blasze w piekarniku. Najlepiej to zrobić w temperaturze około 60 stop. C przy włączonym wiatraku.

Zobacz też: Przepis na nalewkę z czeremchy

Wysuszone owoce rozgniatamy i wsypujemy do słoja. Teraz czeremchę zalewamy koniakiem. Koniaku powinno być tyle, by przykrywał czeremchę na około 2-3 cm. Słój szczelnie zamknięty (by nie uleciały procenty) odstawiamy w ciepłe miejsce.

Po około dwóch miesiącach zlewamy płyn przez sito wyłożone gazą. Czeremchy możemy się już pozbyć. Natomiast aromatyczny alkohol słodzimy. Jedynym kryterium co do ilości użytego cukru jest nasze podniebienie. Aby nie przesadzić nalewkę należy słodzić niewielką ilością cukru. Gdy stwierdzimy, że jest go za mało to zawsze możemy ją dosłodzić drugi albo i trzeci raz. 

Teraz już nie pozostaje nic innego jak nalewkę z czeremchy przefiltrować i przelać do butelek. Niestety, szczelnie zamknięta nalewka z czeremchy powinna w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu dojrzewać jeszcze przez co najmniej pół roku. 

czwartek, 17 września 2015, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: