statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Renklodowa, czyli nalewka ze śliwek renklod

Ten przepis na nalewkę z renklod ma tę zaletę, że nie nie musimy się trzymać prawie żadnych proporcji. Ilość użytych śliwek, spirytusu i cukru zależy tylko i wyłącznie od wielkości naczynia, w którym macerować się będą renklody.

renklodowa

Potrzebujemy takich składników:

  • renklod
  • spirytusu
  • cukru
  • wody

Do słoja, w którym przygotowywać będziemy nalewkę, wrzucamy dojrzałe śliwki do 3/4 objętości. Owoce oczywiście powinny być zdrowe, mogą być nawet popękane, ale nie mogą być nadpsute. Śliwki zalewamy spirytusem tak, by wszystkie były zalane. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy.

Po trzech tygodniach przelewamy nastaw przez sitko. Owoców nie wyrzucamy. Możemy z nich zrobić na przykład dżem, albo ciasto. Alkohol natomiast filtrujemy dokładnie przez bibułkę filtracyjną. 

Czytaj też: Inny przepis na nalewkę ze śliwek renklod

W czasie, gdy płyn się filtruje my przygotowujemy syrop. Używamy do tego przegotowanej, ale letniej wody oraz cukru. Ile syropu powinniśmy przygotować? Zasadniczo na każdy litr spirytusu powinniśmy mieć pół litra syropu. Natomiast na każdy litr przygotowanego syropu zużywamy pół kilograma cukru. 

Na koniec przefiltrowany spirytus łączymy z syropem cukrowym. Nalewkę wlewamy do butelek i wynosimy je w chłodne miejsce. Zła wiadomość jest taka, że na degustację powinniśmy czekać przez rok. 

czwartek, 02 kwietnia 2015, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: