statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Sosnówka czyli nalewka z młodych pędów sosny

Nalewka z pędów sosny nieustannie kojarzy mi się z wakacjami i zapachem sosnowego lasu. Na nalewkę z sosny wybieramy młode pędy. Pamiętajmy jednak by nie ogałacać jednej sosny ze wszystkich pędów, zróbmy raczej spacerek po lesie wybierając tylko najładniejsze młode pędy z kilku drzew. 

pedy-sosny

Do przygotowania nalewki z sosny potrzebować będziemy:

  • 0,5 l młodych pędów sosny
  • 500 g cukru
  • 1 l spirytusu
  • 2 szklanki wody

Samo przygotowanie nalewki z młodych pędów sosny jest łatwe. Wymaga jednak czasu i cierpliwości.

Młode pędy, umyte i obrane z brązowych łusek, wkładamy do słoja przesypując warstwowo cukrem. Można je lekko zgnieść, tak by łatwiej puszczały sok. 

Słój odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce na kilka (co najmniej dwa) tygodni. Czekamy aż cukier całkiem się rozpuści. Następnie zlewamy cukier, pędy płuczemy w przegotowanej wodzie wodzie. Resztki sosny, pozbawione już całkiem soku i cukru wyrzucamy. Zlany syrop łączymy z wodą i odstawiamy na kilka dni. 

Kolejny etap to filtrowanie syropu. Gdybyśmy nie robili nalewki, to byśmy go przelali do butek i odstawili  na zimę jako lekarstwo dla dzieci na zimę. Ponieważ jednak zajmujemy się produkcją nalewek to do syropu dodajemy spirytus. Mieszamy i wlewamy do butelek otrzymując lekarstwo dla dorosłych, ponieważ nalewka z sosny ma właściwości lecznicze i możemy zastosować ją przy przeziębieniu.

Nalewka z pędów sosny powinna dojrzewać w piwnicy przez co najmniej pół roku. W zimie jest doskonała na przeziębienie. 

 

wtorek, 27 maja 2014, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/06/02 15:40:07
Nie piłam własnie nalewki z sosny, ale słyszałam same dobre rzeczy.
-
Gość: Najt, *.wejherowo.vectranet.pl
2015/06/11 18:30:41
Witam serdecznie. Próbowałem zrobić syrop według przepisu, który Pan zamieścił. Wszystko było dobrze do momentu, kiedy zlałem syrop i wymieszałem go z przegotowaną i ostudzoną wodą i zamknąłem na 4 dni (w tym momencie syrop miał przyjemny, leśny zapach). Po otworzeniu, gdy chciałem dolać spirytusu, ze słoja uniósł się już brzydki, acetonowy zapach a na powierzchni pojawiły się białe plamy. Roztwór naturalnie wylałem. Co mogło pójść nie tak?
-
2015/06/17 11:13:35
Hm, to rzeczywiście pech. Mam jednak wrażenie, że nie zostały tu dochowane wszystkie warunki niezbędne do zrobienia nalewek i naczynie nie było sterylne albo niezbyt szczelnie zamknięte.
-
Gość: Monia, *.dynamic.chello.pl
2016/09/19 13:41:17
A spirytus 96% czy 70%. Bo przy nalewkach to nigdy nie wiem, co autor miał na myśli.
Pozdrawiam
-
2016/09/19 13:55:09
W moich przepisach jeśli spirytus nie ma mieć 96% to wyraźnie zaznaczam. W przypadku tego przepisu jest powiedziane, że spirytus wlewamy do syropu - tym samym go rozcieńczamy, więc nalewka nie będzie pierońsko mocna.
-
Gość: Monia, *.dynamic.chello.pl
2016/09/22 11:38:42
Dziękuję za odpowiedź.
-
Gość: vitagrazyna@wp.pl, *.internetia.net.pl
2017/05/24 09:19:58
Jak mam obliczyć pół litra pędów sosny?
-
2017/05/24 12:20:46
Tak samo jak się oblicza np. pół litra jagód. Wystarczy wziąć odpowiedniej wielkości naczynie i wkładać tam zebrane pędy odpowiednio je ugniatając. Muszą być ugniecione i przysypane cukrem, bo inaczej mogą zapleśnieć.
Udanych zbiorów.