statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z wiśni - wiśniówka

Przepisów na nalewki wiśniowe jest tyle, ile osób je robiące. Faktem jest też, że wiśnie są jednymi z owoców częściej wykorzystywanymi na nalewki. Nic w tym dziwnego, bo walory smakowe wiśniówki są ponadprzeciętne. 

wisniowka

Przed przystąpieniem do przygotowania nalewki z wiśni warto zgromadzić:

  • 2 kg wiśni
  • 1 l spirytusu
  • 1,5 kg cukru
  • 0,5 l wody

Cała produkcja wiśniówki według tego przepisu przebiega dwuetapowo. Najpierw musimy uzyskać sok z wiśni. W tym celu umyte i przebrane dojrzałe owoce zasypujemy cukrem. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. O ile to możliwe to i nasłonecznionym. Od czasu do czasu wiśnie mieszamy po to by cukier się rozpuścił.

Zobacz też: Wiśniówka z korzeniami  

Po mniej więcej półtora miesiąca zlewamy sok. Owoce możemy przepłukać delikatnie wodą, który przy okazji rozcieńczy spirytus. Sok zamykamy w słoiku a wiśnie zalewamy spirytusem na trzy dni.

Kolejna czynność to przefiltrowanie spirytusu, którym były zalane wiśnie i zmieszanie go z wcześniej uzyskanym sokiem. Tak uzyskaną nalewkę wlewamy do butelek i wynosimy do piwnicy na pół roku. 

Czytaj też: Jak zrobić dżem wiśniowy

Owoców wiśni nie wyrzucamy. Możemy z nich zrobić ciasto, dodać do deserów lub do herbaty albo zrobić dżem. Zakonserwowane mocnym alkoholem przetrwają długie miesiące. 

 

poniedziałek, 07 kwietnia 2014, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.wtvk.pl
2014/07/07 14:20:24
W którym momencie dolewamy wody?

-
2014/07/07 14:28:39
Wodę używamy do przepłukania wiśni z soku. Nie wylewamy jej, ale mieszamy z sokiem. Rozcieńczy ona spirytus, by nalewka nie była za mocna.
-
Gość: , *.wtvk.pl
2014/07/07 19:45:53
Dzięki. Jestem na etapie puszczania soków i już mi brakuje cierpliwości. Strach pomyśleć co będzie później :-) Pozdrawiam!
-
Gość: Tomek, *.v4.net.inethd.net.pl
2014/07/09 21:26:20
Witajcie Nalewkowicze :)
Miałem wiśnie przez tydzień i mi się zrobił nalot na wiśniach bo nie przemieszałem (nie było mnie w domu) kilka dni i teraz wywaliłem te pokryte pleśnia, ale wydaje mi się, że się zrobiło lekkie winko, czy to nie przeszkadza? Czy do wywalenia 3 słoiki ? :(
Pozdrowionka
-
Gość: ksieciunio, 217.96.23.*
2014/07/25 10:03:18
Najlepiej zrobić tak jak moja babcia od wielu lat. Potrzebne jest 1 kilo wiśni, 1 kg. cukru i 1 litr spirytusu. Wiśnie w całości nie drylowane zalać spirytusem i zostawić na tydzień. Po tygodniu zlać spirytus a wiśnie zasypać cukrem. Pozostawić wszystko na 2 tygodnie - ciągle potrząsając butlą (słoikiem) Po 2 tygodniach z wiśni prawie nic nie zostanie - będzie jak pestka ze skórką. Potem wyjąć wiśnie a do tak posłodzonego soku dolać ten spirytus, który pozostał nam wcześniej. Przecedzić i pozostawić sok ze spirytusem na jakieś 2 tygodnie i potem można cmokać wieczorami. Te wiśnie co zostaną, też są niezłe ! Babcia daje je kurom a one potem leżą 2 dni do góry nogami. Ale nalewka jest wyśmienita !