statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z czarnej porzeczki

Ideologię do zrobienia nalewki z czarnych porzeczek łatwo znaleźć. Zawsze można powiedzieć, że nalewka z czarnej porzeczki pomaga leczyć dolegliwości żołądkowe, kaca, korzystnie wpływa na serce itp. Tak czy owak nalewka z czarnej porzeczki jest aromatyczna i choćby tylko dlatego warto ją przyszykować. 

czarna-porzeczka

Do zrobienia nalewki z czarnej porzeczki będziemy potrzebować:

  • Owoców z czarnej porzeczki
  • Wódki 45 proc. 
  • Czasu

Proporcje podanych składników zależą tylko od wielkości naczynia w którym przygotowywać będziemy nalewkę. Wrzucamy do niego obrane i przebrane owoce czarnej porzeczki. Możemy je nieco ugnieść. Następnie zalewamy je wódką tak, by były przykryte mniej więcej na dwa centymetry. 

Gdy już to zrobimy o nalewce z czarnej porzeczki możemy zapomnieć na trzy miesiące.

Czytaj też: Przepis na smorodinówkę

Po tym czasie zlewamy alkohol. Nalewkę filtrujemy, a ponieważ nie jest to czynność szybka, w międzyczasie przygotowujemy lekko alkoholizowany dżem z czarnej porzeczki.

Gdy nalewka będzie już przefiltrowana przelewamy ją do butelek. Eksperymentalnie do kilku z nich możemy dodać dosłownie po kilka kropel cytryny. Moim zdaniem ta odrobina cytryny wybitnie podkreśla smak nalewki z czarnej porzeczki. 

Nalewka z czarnej porzeczki przygotowana według tego przepisu do spożycia nadaje się dopiero latem, czyli w piwnicy powinna leżeć około dziewięciu miesięcy

wtorek, 01 kwietnia 2014, piotras1011
Tagi: nalewka wódka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: