statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Dżem z aronii

Z aronii można przygotowywać nie tylko pyszne nalewki, ale również wspaniały dżem. Zanim zaczniemy przygotowywać dżem z aronii warto owoce zmrozić. Staną się wtedy mniej cierpkie. 

Do przygotowania dżemu z aronii potrzebujemy:dżem_z_aronii

  • 1,5 kg aronii
  • 1 kg jabłek
  • 0,5 kg cukru.

Owoce najpierw trzeba dokładnie przebrać, by do dżemu wykorzystać tylko zdrowe okazy. Następnie przesypujemy je do garnka i zgniatamy tak, by puściły sok. Odstawiamy na bok.

W tym czasie obieramy jabłka. Najlepiej wybrać słodką odmianę o niezbyt dominującym smaku. Wrzucamy je do garnka z aronią i stawiamy na gazie, mieszając co kilkanaście minut.

Gdy woda odparuje dodajemy powoli cukier. Nie warto wsypywać całego od razu - najlepiej po trochę sprawdzając smak. Dżem z aronii nie powinien być bardzo słodki - lekka kwaskowatość dobrze widziana. 

Czytaj też: Nalewka z aronii

Z dżemem z aronii można trochę eksperymentować. Do smażenia można włożyć kilka liści wiśni, które wyrzucamy przed nałożeniem dżemu do słoików. Dzięki temu jest on mniej cierpki.  

Tak wysmażony dżem nakładamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Odstawiamy w chłodne miejsce. 

Zobacz  też: Jak zrobić dżem z dyni z jabłkiem

Dżem z aronii, gdy jest bardziej kwaskowy (mniej cukru) nadaje się, podobnie jak borówka, jako dodatek do mieś i wędlin. Poza tym można wykorzystać go do wypieków. 

 

wtorek, 01 października 2013, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: