statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z czarnego bzu z koniakiem

Czarny bez ma właściwości napotne i przeczyszczające. Nalewka wykonana z czarnego bzu może być znakomitym lekarstwem w czasie przeziębień i problemów żołądkowych. Warto więc uzupełnić swoją apteczkę o taki napitek.

Do wykonania nalewki z czarnego bzu potrzebujemy:czarny-bez

  • 1 kg owoców czarnego bzu
  • 1 l spirytusu
  • szklankę koniaku
  • syrop cukrowy
  • goździki
  • cynamon,
  • skórka z cytryny

Najwięcej pracy jest z owocami czarnego bzu. Musimy je dokładnie przebrać, by mieć same zdrowe okazy pozbawione szypułek.

Ze zbiorem z krzaków nie ma co się spieszyć.  Ponieważ dojrzewają one w różnym czasie warto poczekać aż wszystkie będą idealnie ciemne. Te powiędnięte owoce w niczym nam nie przeszkodzą

Wykonanie nalewki dzielimy na dwa etapy. W pierwszym przebrane i umyte owoce zalewamy w gąsiorku najpierw koniakiem a potem spirytusem. Wystawiamy nalew w nasłonecznionym miejscu kłócąc go wstrząsami nawet kilka razy dziennie. 

Zobacz: Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Po dwóch tygodniach przechodzimy do następnego etapu. Nalew zalewamy syropem cukrowym (wykonamy go rozpuszczając pół kilo cukru w pół litrze wody) do którego dodajemy 5 goździków, kawałek kory cynamonu i skórkę otartą z jednej cytryny. Po tej operacji czekamy jeszcze przez tydzień, po czym nalewkę filtrujemy i zamkniętą szczelnie w butelkach ostawiamy do ciemnego i chłodnego miejsca na co najmniej trzy miesiące. 

Czytaj też: Nalewka bzowa z winem

Nalewka spożyta z umiarem pozwoli oczyścić nasz organizm z toksyn.

wtorek, 03 września 2013, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: nalewkowicz, *.centertel.pl
2015/09/22 11:13:15
Podstawowy błąd w tworzeniu nalewek: owoców nie wolno zalewać alkoholem powyżej 60%. Owoce "zamykają się" wtedy, przez co nalewka staje się uboższa.
-
2015/09/22 12:38:47
Słuszna uwaga - dlatego w tym, oraz innych przepisach, wyraźnie zaznaczyłem kolejność płynów jakimi owoce mają być zalewane.