statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Jak zrobić nalewkę z jarzębiny z winem

W tym roku zrobiłem eksperyment i do nastawu nalewki z jarzębiny dodałem wino. To oznaczało, że zmienić musiałem przepis z jakiego do tej pory korzystałem robiąc jarzębinówkę. Jarzębiak na winie zapowiada się jednak rewelacyjnie, choć jest łagodna i taka bardziej dla pań. Mało w niej alkoholu.

Dużo czasu spędziłem nad selekcją owoców wybierając tylko te najładniejsze. Potem spędziły noc w zamrażarce. Oprócz 1,5 kg jarzębiny potrzebowałem jeszcze:nalewka-z-jarzebiny

  • 75 dag cukru
  • 10 goździków
  • korę cynamonu
  • 2 butelki wina

Zaczynamy od tego że jarzębinę wyjmujemy z zamrażarnika, przepłukujemy wrzątkiem, wkładamy do naczynia w którym posypujemy ją cukrem i odstawiamy na dzień. 

Goździki i kawałek kory cynamonu, tak mniej więcej o długości trzech centymetrów rozgniatamy. Wsypujemy do naczynia z jarzębiną i zalewamy dwoma butelkami czerwonego, wytrawnego wina. Odstawiamy w ciepłe miejsce nie zapominając pomieszać od czasu do czasu.

Tak przygotowany nalew trzymamy przez trzy miesiące. Po tym czasie zlewamy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Nalewkę wynosimy w chłodne miejsce i czekamy kolejne dziewięć miesięcy, by cieszyć się jej smakiem. 

 Czytaj też:

wtorek, 23 października 2012, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: