statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu
Goł±bki w li¶ciach z kiszonej kapusty

Niespodzianka to była nie lada, bo dostałem cał± główkę ukiszonej kapusty. Ponieważ już kiedy¶ miałem okazję smakować zrobione w kiszonych li¶ciach goł±bki od razu wiedziałem na co ukiszona główkę przeznaczę.

Największym dylematem było to, czy ukiszon± główkę kapusty należy sparzyć, czy li¶cie zda się obrać dobrowolnie. Na szczę¶cie okazało się, że da się je oddzielić bardzo prosto. Z sokiem z kiszonej kapusty lej±cym się cały czas z główki łatwo było sobie poradzić.golabki_kapusta_kiszona

Poza tym przygotowane miałem:

  • 1 kg karkówki
  • 0,6 kg biodrówki
  • 0,4 tłustego boczku
  • 2 duże cebule
  • przyprawy
  • 2 szklanki ryżu
  • bulion wołowy

Mięso po umyciu zostało zmielone i doprawione. Pieprzem, kolendr±, duża ilo¶ci± majeranku, tymianki i rozmarynu. Posolone też było obficie i starannie wymieszane z ugotowanym ryżem.

Taki farsz został poporcjowany i zawinięty w ukiszone li¶cie kapusty. Gotowe goł±bki zostały ułożone w żeliwnym garnku, podlane obficie bulionem i trafiły na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 200 stop.C.

kapusta_kisznaPo wyjęciu okazało się, że zdecydowanie s± one zbyt kwa¶ne. Warto było chyba jednak opłukać li¶cie z soku z kapusty kiszonej. Skończyło się na tym, że kwa¶ny już bulion został wylany, a na jego miejsce goł±bki zostały zalane ¶wieżym.

Ponieważ goł±bki w li¶ciach z kapusty kiszonej robiłem po raz pierwszy przygotowałem je z  tradycyjnego przepisu. Gdy będę je robić tak po raz kolejny to na pewno znacznie, może nawet do zera, zredukuję ilo¶ć ryżu.

Takie goł±bki z samym mięsem musz± być rewelacyjne.

Gosi i Krzy¶kowi bardzo dziękuję za kapustę

czwartek, 15 grudnia 2011, piotras1011

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: