statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z jarzębiny - jarzębinówka

Nie każdego roku jarzębina daje dorodne owoce. Gdy trafi się taki sezon warto go wykorzystać. Zwłaszcza, że nalewka z jarzębiny z każdym dniem leżakowania nabiera smaku. Jarzębinówka im starsza, tym lepsza.

jarzebina

W lesie udało mi się zebrać nieco owoców z jarzębiny - w sam raz na jarzębiak. Po selekcji i odrzuceniu brzydkich jarzębinek zostało mi jej około dwa kilogramy. Wrzuciłem do reklamówki i na noc umieściłem w zamrażarce.

Jarzębina wymaga szczególnego traktowania, ponieważ surowa dla człowieka jest niejadalna - powoduje wymioty. Dlatego najpierw musimy ją zmrozić (lub zbierać po przymrozkach). Rozmrożoną dla odmiany trzeba przepłukać we wrzątku, by pozbyć się goryczki.

Jarzębinę podzieliłem na dwa słoje - po kilogramie na każdy. Do każdego kilograma jarzębiny dodałem:

  • 150 g cukru
  • pół litra wody
  • pół litra spirytusu
  • trochę skórki z cytryny
  • sok z połowy cytryny

Taki nastaw powinien stać około czterech tygodni. Następnie zlewamy płyn, owoce zasypujemy jeszcze około 150 gramami cukru i zostawiamy na tydzień co kilka dni mieszając. Ten cukier wydobędzie jeszcze trochę alkoholu pozostałego w owocach jarzębiny. Uzyskany płyn łączymy z tym odlanym wcześniej i całość zlewamy do butelek.

Zobacz też: Nalewka jarzębinowa z kwiatów

Ten przepis na nalewkę z jarzębiny podobny do podawanego wcześniej tym się różni, że taka jarzębinówka jest bardziej wytrawna.

Nie zniechęcajmy się jednak, gdy pierwsza degustacja wypadnie negatywnie. Spokojnie odłóżmy butelki na bok i spróbujmy następnym razem po kilku miesiącach. Nalewka z jarzębiny powinna leżakować co najmniej z rok.

Czytaj też: Nalewka z jarzębiny. Jak filtrować?

czwartek, 13 października 2011, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Piotrek, *.adsl.inetia.pl
2016/09/03 13:31:40
Czy Ktoś Robił z tego przepisu? Jak wyszła w smaku?