statystyka Durszlak.pl Top Blogi Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu

Nalewka z jeżyn z jagodami

Przepis na nalewkę z jeżyn był bardzo prosty. Najprostszy jaki można znaleźć w Internecie. Oczywiście przepis na nalewkę z jeżyn zmodyfikowałem. Jak wszystko, co w kuchni robię. Ale od początku.

nalewka z jeżyn

Do przygotowania nalewki z jeżyn potrzebne będą:

 

  • kilogram jeżyn
  • 300 gcukru
  • kawałek laski wanilii
  • 0,5 l wódki
  • 0,2 l spirytusu

 

A co wziąłem? To co miałem pod ręką. Największy problem był z owocami. Na szczęście nieco udało się nazbierać ślicznie dojrzałych jeżyn w Beskidzie Żywieckim. Wrzesień 2009 roku był  słoneczny więc oprócz jeżyn jeszcze były czarne jagody. Też słodziutkie. Ale okazało się, że było jeżyn z jagodami miałem około 600 g. Proporcjonalnie zmniejszyłem więc ilość pozostałych składników. Poza wanilią, której dałem cała laskę. Wanilię należy przekroić na pół wzdłuż i pozbyć się pestek.

Nastaw, szczelnie zamknięty w szklanym słoju, postał cztery i pół tygodnia w słonecznym miejscu. 

Otworzyłem, zlałem, spróbowałem. Moc alkoholu czuć, owoców czy jeżynowego aromatu mniej. Ale wiadomo, że nalewki wtedy są dobre, jak postoją. Nalewka z jeżyn z jagodami prawdziwego smaku nabiera po pół  roku

Z reszty trzeba zrobić likier czyli zasypać owoce cukrem. Koniecznie, bo inaczej dużo alkoholu, którymi owoce nasiąknęły, pójdzie na marne.

Tak więc do owoców wsypałem jeszcze 3/4 szklanki cukru i 250 ml spirytusu. Odstawiam jeszcze na miesiąc. Likier można potem zmieszać z nalewką z pierwszego przelania.

poniedziałek, 26 października 2009, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: